Výměnu lampy v projektoru zvládne úplně každý!

Pořizujete-li si data projektor, či jste-li už jeho vlastníkem, měli byste rozhodně znát několik faktů. Jedním z nich je i ten, že využíváte-li projektor sebeméně, jednou za určitou dobu, uvádí se za 2 000 až 6 000 hodin promítání, budete muset lampu v projektoru vyměnit. Jedná se o nutný a nezbytný úkon, který čeká na každého majitele projekčního zařízení. A jak na to? To vám prozradíme na následujících řádcích.

 

IMG 0968 300x225 Výměnu lampy v projektoru zvládne úplně každý!Začněte výběrem nové lampy

 

Ještě než začnete lampu vyměňovat, budete muset koupit její náhradu. Ty jsou v každém lepším obchodě s elektronikou běžným zbožím a tak její výběr nebude ničím náročným. Stačí mít na paměti model a značku projektoru a technické parametry lampy. Lampu si pak můžete vybrat jak u originálního výrobce, tak i u nezávislých prodejců, jež vám nabídnou jiné lampy avšak kompatibilní s vaším projektorem.

 

Nezačínejte vyměňovat, pokud nejste dostatečně připraveni

 

Po úspěšné koupi nové lampy můžete přejít k samotné výměně. I na tu se však dostatečně připravte. Nejen, že si nachystejte originální návod k výměně lampy, který najdete v každém manuálu k projektoru, tak nezapomeňte ani na nářadí, kterým bude šroubovák, kleště a pro případy nouze i lékárnička. Na závěr zkontrolujte, zda je projektor vypojený z elektrické sítě, zda k němu máte bezproblémový přístup z jakékoliv strany a zda na výměnu máte dostatečný prostor.

 

Výměna lampy může zabrat i několik málo minut

 

Až teď se konečně můžete pustit do samotné výměny. Tu začněte vyjmutím staré lampy z projektoru. Ať už máte jakýkoliv typ či model projektoru, většinou tak můžete učinit po odejmutí svrchního sklíčka a po odšroubování záchytných šroubků, které přidržují lampu na místě. Jakmile bude lampa volně k vyjmutí, opatrně ji vyndejte a odložte bokem na pracovní plochu. Následně si nachystejte novou lampu a umístěte ji na stejné místo, kde stávala původní lampa a dále postupujte opačným směrem. Lampu tedy zakotvěte šroubky a zakryjte svrchním sklíčkem.

 

S lampami vždy jen opatrně!

 

Takto by měla být výměna lampy u svého konce. Během celého procesu výměny však pamatujte na tři základní úkony. S lampami vždy manipulujte maximálně opatrně, protože jsou velice křehké a obsahují nebezpečné, jedovaté látky. Novou lampu ještě před samotným vložením do projektoru zkontrolujte, zda není nějak poškozená. A nakonec před přiděláním svrchního sklíčka jemně zkontrolujte, zda je lampa na svém místě skutečně zafixovaná.