Životnost lampy a jak ji jednoduše prodloužit

Můžete se snažit sebevíc, přesto každá lampa v jakémkoliv projektoru jednou dosvítí. I když existují možnosti a metody, jak životnost lampy prodloužit, nemůžete očekávat. Pokud však chcete, aby vám lampa vydržela svítit pokud možno co nejdéle, držte se následujících opatření.

 

IMG 7838 300x200 Životnost lampy a jak ji jednoduše prodloužitJemné zacházení

 

Prvním z nich je jemné zacházení, a to jak se samotnou lampou, tak i s celým data projektorem. Pokud jej máte připevněný na jednom místě, lépe pro vás. Pokud však data projektor využíváte na cestách, stále jej převážíte či s ním neustále manipulujete, můžete takto zkrátit životnost lampy klidně i o několik stovek hodin. Místo slibované životnosti okolo 3 500 hodin, vám lampa vydrží třeba jen 3 000 hodin. Můžete-li, nechejte data projektor pouze na jednom místě, a to navíc pevně připevněný, aby se nemohl prakticky nijak hýbat.

 

Ekonomický režim

 

Druhým opatřením, které přichází z pera již samotného výrobce data projektorů, jsou nejrůznější ekonomické či nízké režimy svícení. Jedná se o to, že lampa nesvítí ani nepracuje na 100 % a tím se zároveň prodlužuje její doba životnosti. Toto řešení je nejlepší pro domácí, noční či soukromé promítání. Záleží-li vám však při prezentaci na vysoké kvalitě obrazu, nemůžete s tímto opatřením vůbec počítat.

 

Pravidelné čištění

 

Třetí možností, jak prodloužit životnost lampy v projektoru, je její pravidelné čištění, servis a revize. Stačí například jednou za měsíc či za určitý časový úsek lampu zkontrolovat, očistit od prachových částeček a omýt také sklíčko, jež lampu chrání. I tímto poměrně banálním postupem můžete zvýšit životnost lampy.

 

Správné umístění projektoru

 

Nakonec se vrátíme opět na začátek, a to k umístění projektoru. Ten by totiž kromě pevné fixace měl být umístěn na tmavém, suchém a co nejméně prašném místě. Už při koupi nového projektoru tedy dobře rozmýšlejte, kam jej vlastně umístíte. I takto si můžete zaručit dlouhé a ničím nerušené promítání.